بسته بندی اثاثیه منزل

بسته بندی اثاثیه منزل

بسته بندی اثاثیه منزل یکی از مهمترین مراحل در نقل مکان و اسباب کشی محسوب می‌شود. در واقع بسته بندی اثاث منزل مهمترین و سخت‌ترین مرحله در روند اسباب کشی است. یک اسباب کشی ایمن و بی‌نقص به بسته‌بندی اصولی و درست نیاز دارد. هنگامی که وسیله‌ای را به صورت نو می‌خرید، معمولاً دارای بسته‌بندی خاصی است بنابراین برای حمل و نقل آن مشکل خاصی نخواهید داشت چون به طور اختصاصی بسته‌بندی شده است. اما اگر قصد اسباب کشی داشته باشید، باید تمام اثاث منزل را جا به جا کنید، در صورتی که جعبه‌ی بیشتر آنها را در اختیار ندارید و تعداد لوازم منزل نیز خیلی زیاد است. در نتیجه حمل و جابجایی اثاثیه سخت شده و احتمال آسیب دیدن آنها وجود دارد. در این مطلب قصد داریم به ضرورت بسته‌بندی اثاثیه منزل و تجهیزات مورد استفاده و نکات مهم بسته‌بندی اثاث‌کشی بپردازیم.

تجهیزات بسته‌بندی برای اسباب‌کشی

تجهیزات بسته‌بندی برای اسباب‌کشی - بسته بندی اثاثیه منزل

تجهیزات بسته‌بندی اثاث‌کشی منزل عبارتند از:

۱. نایلون حباب‌دار ضربه‌گیر (بابل رپ)

این ابزار برای بسته‌بندی و حمل لوازم ریز منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارتن‌های اثاث‌کشی معمولاً پنج لایه بوده و از مقاومت زیادی برخوردارند. کارتن اثاث‌کشی پنج لایه در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ موجود است که با توجه به سایز لوازم منزل خود می‌توانید از آنها استفاده کنید. کارتن با سایز کوچک برای حمل وسایل سنگین وزن و کم حجم مثل بشقاب و لیوان به کار می‌رود. سایزهای متوسط و بزرگ برای حمل و نقل وسایل بزرگتر با وزن کمتر مثل قابلمه‌ها استفاده می‌شوند. کارتن‌های پنج لایه برای بسته‌بندی اثاث‌کشی تولید می‌شوند و ایمنی در جابجایی لوازم منزل را تضمین می‌کنند.

حداکثر وزنی که کارتن اسباب‌کشی تحمل می‌کند ۲۵ کیلوگرم است.

۲. سلفون (مخصوص بسته‌بندی اثاث‌کشی)

سلفون برای محافظت از لوازم شما در برابر گرد و خاک استفاده می‌شود و باعث می‌شود لوازم منزل در حین اسباب‌کشی کثیف نشوند و تمیز بمانند. همچنین برای فیکس کردن بابل رپ پیچیده شده دور لوازم نیز استفاده می‌شود. این سلفون‌ها به طور مخصوص برای بسته‌بندی اثاثیه منزل طراحی شده‌اند و همانند سلفون‌های بسته‌بندی سرویس مبلمان می‌باشند.

۳. کارتن رگال‌دار (مخصوص بسته‌بندی اثاثیه منزل)

این نوع کارتن بخصوص برای حمل لباس‌های مجلسی مثل کت و شلوار استفاده می‌شود. کارتن رگال‌دار مثل یک کمد لباس کوچک عمل می‌کند. این نوع کارتن‌ها دارای آویز مخصوص لباس هستند که به راحتی می‌توانید لباس‌های خود را درون آنها آویزان کنید تا مانع از چروک شدن و خرابی آنها شوید.

۴. ساک پارچه‌ای بسته‌بندی

این نوع ساک برای بسته‌بندی و حمل وسایلی مثل پتو و بالشت استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید برای حمل لباس‌هایی که نیازی به کارتن رگال‌دار ندارد از این ساک استفاده کنید.

۵. تسمه ‌بسته‌بندی اثاثیه منزل

تسمه بسته‌بندی اثاثیه منزل از مقاومت و کشش بالایی برخوردار بوده و از آن برای فیکس و محکم کردن بسته‌ها استفاده می‌شود. برای فیکس کردن تسمه از دستگاه تسمه‌کش استفاده می‌شود.

نحوه انجام بسته‌بندی برای اسباب‌کشی

لوازم مختلف را باید به روش‌های مختلفی بسته‌بندی کرد که در پایین به تفکیک توضیح می‌دهیم.

۱. لباس

لباس‌ها را در آویز قرار دهید و آنها را در داخل کارتن رگال‌دار یا یک نایلونِ محکم بگذارید.

۲. لوازم شکستنی

پیشنهاد می‌کنیم اول ظروف شکستنی را بسته‌بندی کنید تا مانع از شکستن ظروف در هنگام بسته‌بندی وسایل دیگر شوید. برای بسته‌بندی ظروف شکستنی همچنین می‌توانید از روزنامه‌های باطله و پارچه یا لباس‌ استفاده کنید تا از وارد آمدن ضربه به ظروف شکستنی جلوگیری کنید. برای محکم‌کاری می‌توانید حوله‌های بزرگ را در کف و دیواره‌های جعبه قرار دهید.

همچنین روی کارتن ظروف شکستنی حتماً با برچسب بنویسید «شکستنی» تا در زمان اثاث‌کشی با احتیاط بیشتری حمل شود و هنگامی که به خانه جدیدتان رفتید راحت‌تر بتوانید آن را پیدا کنید.

۳. کتاب‌ها

کتاب‌ها را به صورت افقی داخل کارتن اسباب‌کشی قرار دهید. توجه داشته باشید که کتاب‌های سنگین‌تر را در زیر و کتاب‌های سبک تر را روی بقیه قرار دهید. جعبه را خیلی سنگین نکنید و اگر فضای خالی درون کارتن وجود داشت، آن را با کاغذ باطله پر کنید.

۴. لوستر و چراغ

برای جابجایی لوسترها و چراغ‌های سقفی سعی کنید تا جایی که امکان دارد قطعات جدا شدنی را جدا کرده و سپس هر قطعه را جداگانه به کمک روزنامه، لباس یا بابل رپ بسته‌بندی کنید. سپس در یک کارتن اثاث‌کشی سالم و محکم قرار دهید.

۵. گل و گیاه

دو ساعت قبل از جابجایی به گیاهان آب بدهید. خاک گلدان در هنگام حرکت ماشین نباید خیلی خیس یا خشک باشد. گلدان‌های کوچک و فانتزی را درون جعبه‌های محکمی قرار دهید و جای آنها را در جعبه محکم کنید. فضای خالی بین گلدان‌ها را با روزنامه پر کنید تا تکان نخورند. موقع حرکت درب جعبه را ببندید و حتماً سوراخ‌هایی را برای تنفس گیاه بر روی جعبه ایجاد کنید.

گلدان‌های بزرگ و سنگین را باید به همان شکل در کامیون قرار داده و حمل کنید و سپس به آرامی در گوشه‌ای امن قرار دهید تا آسیب نبینند.

۶. اثاثیه چوبی

در هنگام بسته‌بندی، اثاثیه چوبی با گوشه‌های زاویه‌دار مثل میزها بیشتر در معرض آسیب قرار دارند. به همین دلیل برای مراقبت و نگهداری از این نوع اثاثیه چوبی، ابتدا باید روی زوایا را با پلاستیک حباب‌دار و یا پلاستیک ساده یا روزنامه بپوشانید و سپس لایه‌ی دیگری از مقوای ضخیم را بر روی پوشش قبلی قرار دهید. برای این کار از چسب‌های نواری محکم استفاده کنید.

۷. فرش

برای جلوگیری از کثیف و پاره شدن فرش و به خصوص جدا شدن ریشه‌های آن در زمان اثاث‌کشی، ابتدا پارچه‌ای را بر روی ریشه‌ها به صورت دولا قرار دهید، طوری که ریشه در بین دو لایه پارچه قرار گیرد و سپس فرش را با پارچه لوله کنید. در آخر یک پارچه بزرگ دیگر را به دور فرشِ لوله شده بپیچید.

پکیج لوازم بسته‌بندی برای اثاث کشی

پکیج لوازم بسته‌بندی برای اثاث کشی - بسته بندی اثاثیه منزل

با توجه به نوع بار و لوازمی که قرار است جابجا شوند و همچنین ابعاد آنها، از تجهیزات گوناگونی برای بسته‌بندی استفاده می‌شود. به طور مثال، نحوه بسته‌بندی و تجهیزات لازم برای جمع کردن وسایل و ظروف شکستنی با بسته‌بندی لوازم بزرگتر مثل یخچال فریزر و اجاق گاز بسیار فرق دارد. بنابراین باید از پکیج لوازم بسته‌بندی مناسبی استفاده کنید تا از بروز هرگونه آسیب به لوازم منزلتان جلوگیری کنید.

چرا بسته‌بندی مهم است؟

در هنگام حمل بار نمی‌توان تمام لوازم و وسایل منزل را یکی یکی به داخل کامیون انتقال داد. در این صورت چندین روز طول می‌کشد تا اثاث‌کشی به پایان برسد. از طرف دیگر، حتی اگر وسایل را سالم در کامیون قرار دهید، موقع انتقال آنها، احتمال دارد لوازم شکستنی آسیب ببینند. با توجه به دست‌اندازهای خیابان ممکن است اثاثیه‌ی ارزشنمد شما آسیب ببیند. مشخص است که بسته‌بندی اصولی لوازم می‌تواند از آسیب و صدمه به آنها جلوگیری کند. بسته‌بندی اثاثیه باعث سهولت حمل بار شده و به شما کمک می‌کند تا در منزل جدیدتان به راحتی بتوانید وسایل را پیدا و مرتب کنید.

بسته بندی وسایل سنگین و حساس

بسته بندی وسایل سنگین و حساس - بسته بندی اثاثیه منزل

بسته‌بندی اثاثیه منزل برای اسباب‌کشی همیشه دشوار و وقتگیر بوده است. همه چیز زمانی سخت‌تر می‌شود که بخواهید وسیله‌ای سنگین و حساس را بسته‌بندی کنید. بسته‌بندی اینگونه وسایل از بسته‌بندی لباس‌ها و وسایل دیگر سخت‌تر است. و البته حمل کارتن‌های اثاث‌کشی پر از کتاب بسیار دشوارتر از حمل کارتن اثاث‌کشی پر از وسایل تزئینی است.

نه تنها بسته‌بندی لوازم سنگین سخت است، بلکه ممکن است به افرادی که بسته‌ها را حمل می‌کنند یا به خود بسته‌ها آسیب وارد شود. همچنین ممکن است به در و دیوار‌ها در مسیر حمل آسیب برسد. و همانطور که می‌دانید باعث افزایش هزینه باربری و حمل نیز می‌شود.

البته به دلیل اینکه بسته‌بندی اثاثیه منزل کار حساس و ظریفی است، باید با استفاده از تجهیزات بسته‌بندی استاندارد و همچنین روش‌های به‌روز بسته‌بندی، حداکثر اطمینان و حداقل حادثه را رقم بزنید.

به طور خلاصه:

۱. کارتن مناسبی را برای بسته‌بندی لوازم مورد نظر خود انتخاب کنید.

۲. وسایل و لوازم را درون کارتنی بگذارید که دارای فضای خالی بین وسیله و کارتن باشد.

۳. با استفاده از کاغذ، پارچه و نایلون حبابدار فضای خالی بین وسیله و دیواره‌های کارتن را پر کنید.

۴. تمامی فضای خالی بالای وسایل را به طور کامل تا درب کارتن پر کنید. قبل از چسب زدن درب، امتحان کنید که آیا با فشار آوردن روی کارتن درب پایین می‌رود یا خیر.

۵. کارتن را با استرج وکیوم نمایید.

۶. روی کارتن با برچسب بنویسید «سنگین و شکستنی».

تاریخچه بسته‌بندی اثاث

صنعت بسته‌بندی از زمان باستان و نخستین روزهای زندگی بشر بسیار رواج داشته است. بسته‌بندی در شکل‌های گوناگونی برای نگهداری، جابجایی و ذخیره‌سازی مواد غذایی و وسایل مورد استفاده‌ی انسان کاربرد داشته است. انسان‌های اولیه با استفاده از مواد خام موجود در طبیعت برای ذخیره‌سازی مواد غذایی از بسته‌بندی استفاده می‌کردند. با پیشرفت بشر و توسعه‌ی تکنولوژی و همچنین پیشرفت مواد و روند تولید بسته‌ها، صنعت بسته‌بندی تکامل پیدا کرد.

تاریخچه مکتوب و مستندی که نشان دهد بسته‌بندی از چه زمانی اختراع شده در دسترس نیست. اغلب تاریخ‌نویسان نیز معتقدند از زمانی که انسان‌های اولیه شکار، چادرنشینی و با هم بودن را تجربه کردند، به فکر بسته‌بندی افتادند. خانه به دوشی و تغییر محل زندگی بشر را وادار کرد تا برای جابجا کردن وسایل، مواد غذایی و دیگر چیزهای باارزش خود، اقداماتی را انجام دهد و این روند روز به روز پیشرفت کرد تا به صنعت بسته‌بندی امروز رسید.

مهمترین نکات در بسته‌بندی اثاث‌کشی

 • از نکات بسته‌بندی اثاث‌کشی حرفه‌ای می‌توان به قرار دادن لوازم مشابه و هم جنس در داخل یک کارتن اشاره کرد. به مثلاً ظروف چینی و مسی که دو جنس مختلف هستند را کنار هم در داخل یک کارتن قرار ندهید.
 • یک لایه اضافی را در داخل کارتن وسایل شکستنی قرار دهید. حتماً باید در کف کارتن وسایل شکستنی چند لایه کاغذ یا روزنامه قرار دهید و سپس وسایل را در داخل آن قرار دهید تا به عنوان ضربه‌گیر عمل کند.
 • حتماً بر روی کارتن وسایل شکستنی بزرگ بنویسید «شکستنی» و به پرسنل باربری نیز در هنگام حمل بگویید کدام کارتن‌ها شکستنی است.
 • سایز کارتن اسباب‌کشی بسیار مهم است. بهتر است لوازم شکستنی را در کارتن​های بزرگ قرار ندهید و از گذاشتن تعداد زیادی لوازم شکستنی در داخل یک کارتن خودداری کنید.
 • اسباب و اثاثیه باید با اصول در داخل کارتن‌ها چیده شوند. ظروف و وسایل سنگین‌تر را در کف کارتن و وسایل سبکتر را به ترتیب در بالای آن بچینید.
 • حتماً فضاهای خالی کارتن‌ها را پر کنید. در داخل جعبه‌هایی که وسایل شکستنی در آنها قرار دارد، فضاهای خالی را با تکه‌​های کاغذ، پارچه، پتو، روزنامه، حوله و … پر کنید تا وسایل درون کارتن جایی برای تکان خوردن نداشته باشند و سالم بمانند.

اقلام مورد استفاده در بسته‌بندی

لوازم و اقلام مورد استفاده برای بسته‌بندی یکی از مهمترین و ضروری‌ترین لوازم برای بسته‌بندی وسایل هنگام اثاث‌کشی است. با استفاده از لوازم مخصوص اثاث‌کشی به راحتی می‌توانید ظروف شکستنی، وسایل تزئینی، انواع لباس، مبلمان، کمد، بوفه و تختخواب را بسته‌بندی و جابجا کنید. مهمترین لوازم بسته‌بندی وسایل عبارتند: از کارتن حمل بار، کارتن رگال‌دار برای بسته‌بندی لباس، انواع بابل رپ یا ضربه‌گیرها، استرچ رپ یا سلفون و پلاستیک‌های حباب‌دار، چسب پهن، برچسب و لیبل و غیره.

هزینه بسته‌بندی اثاثیه منزل

هزینه بسته‌بندی اثاثیه منزل - بسته بندی اثاثیه منزل

هزینه‌ی جمع‌آوری و باربری وسایل در شرکت‌های باربری مختلف متفاوت است. این هزینه بر اساس تعرفه‌ی مشخص و با توجه به مقدار بار برای هر مشتری فرق دارد. به طور کلی این هزینه شامل دو بخش اصلی است:

۱. دستمزد کارگر

۲. قیمت لوازم و تجهیزات بسته‌بندی

هزینه‌ی بسته‌بندی اثاثیه منزل رابطه‌ی مستقیمی با لوازم بسته‌بندی دارد. در نتیجه نمی‌توان یک مبلغ ثابت و تمام شده را برای هزینه‌ی بسته‌بندی و جابجایی اثاثیه منزل در تمام شرکت‌ها در نظر گرفت. در واقع مقدار و تعداد اثاثیه نوع و تعداد کارتن و سایر وسایل بسته‌بندی را تعیین می‌کند.

بسته‌بندی لوازم منزل

یکی از کارهای مهمی که باید در هنگام اسباب‌کشی انجام دهید بسته‌بندی لوازم منزل است. این کار مستلزم تخصص و تجربه‌ی زیادی است که با کارگران متخصص بسته‌بندی لوازم منزل انجام می‌شود. کارگران باتجربه تمام وسایل و لوازم منزل شما را با نظم و دقت بالا بسته‌بندی می‌کنند تا در تخلیه‌ی بار هیچ مشکلی پیش نیاید. اگر خودتان لوازم را بسته‌بندی می‌کنید، باید به نکات و اصول بسته‌بندی اثاث منزل توجه داشته باشید.

نحوه بسته‌بندی لوازم شکستنی و ظروف چینی

 • در صورتی که نایلون حباب‌دار و یا کاغذ و روزنامه باطله ندارید، از پارچه‌های لطیف و یا حوله‌ برای بسته‌بندی لوازم استفاده کنید.
 • جعبه را تا انتها پر نکنید و چند سانتیمتر مانده به پر شدن بسته را خالی نگه دارید. روی لوازم را با روزنامه و یا پارچه بپوشانید و درب کارتن را محکم ببندید.
 • ظروف سنگین‌تر را ابتدا در داخل جعبه قرار دهید و سپس ظروف سبکتر را روی ظروف سنگین بچینید.
 • اصول و مراحل بسته‌بندی جداگانه‌ی لوازم شکستنی را رعایت کنید، اما اگر مجبور شدید لوازم باقیمانده را در یک کارتن بچینید، حتماً ظروف صاف مثل بشقاب‌ها و دیس‌ها را در کف کارتن و ظروف دیگر را روی آنها قرار دهید.
 • به دلیل پاندمی کرونا، نکات حمل اثاثیه منزل در کرونا مثل بسته‌بندی بهداشتی و اصولی لوازم شکستنی را رعایت کنید. می‌توانید از باربری آنلاین استفاده کرده و به راحتی برای بسته‌بندی و حمل بار از آنها وقت بگیرید.
 • کارتن‌ها را با گذاشتن وسایلِ زیاد، سنگین نکنید و وسایل را با رعایت تعادل بین کارتن‌ها تقسیم کنید.
 • پس از چیدن وسایل در داخل کارتن‌ها، درب آنها را با چسب‌های مخصوص و پهن با دقت ببندید. روی بسته‌بندی درشت بنویسید «ظروف شکستنی» تا در حمل آنها دقت کافی اعمال شود.

نحوه بسته‌بندی کردن یخچال ساید بای ساید

نحوه بسته‌بندی کردن یخچال ساید بای ساید

۱. قبل از اسباب‌کشی وسایل داخل یخچال را خالی کنید تا برفک‌های داخل فریزر یخچال آب شود.

۲. سپس یخچال را تمیز کنید چون در غیر این صورت در حین حمل و نقل برفک داخل یخچال آب شده و راه پله یا داخل خانه را کثیف می‌کند، پس بهتر است که یخچال را با دقت تمیز کنید.

۳. کابل برق یخچال را جمع کرده و آن را با چسب نواری به پشت یخچال محکم بچسبانید.

۴. اگر احیاناً کارتن یخچال را دارید، دیگر گزینه مناسبی برای بسته‌بندی مجدد یخچال نیست.

۵. پیچ‌های تنظیم ارتفاع یخچال را ببندید تا در هنگام جابجایی جدا نشوند.

۶. اگر راه پله‌ تنگ و کوچک است بهتر است درب یخچال ساید بای ساید را جدا کرده و به صورت جداگانه حمل کنید تا یخچال با رعایت نکات ایمنی جابجا شود.

۷. بهتر است یخچال در حالت عمودی حمل شود زیرا گاز فریون داخل یخچال خیلی حساس است و بهتر است زیاد جابجا نشود.

۸. بعد از اینکه اثاث‌کشی تمام شد، یخچال را فوراً به برق نزنید. بهتر است ۳ تا ۴ ساعت بعد از اثاث‌کشی یخچال را به برق بزنید. بهتر است فیلتر آب یخچال‌های ساید بای ساید را هر سال تعویض کنید.

چگونه همه چیز را در یک روز بسته‌بندی کنیم؟

چگونه همه چیز را در یک روز بسته‌بندی کنیم؟ - بسته بندی اثاثیه منزل

اگر می‌خواهید بسته‌بندی اثاثیه را یک روزه انجام دهید، باید لوازم کار را از قبل تهیه کنید. به کارتن‌های کوچک و بزرگ زیادی نیاز پیدا می‌کنید. کارتن‌های مخصوص اسباب‌کشی به فروش می‌رسند که می‌توانید به راحتی آنها را تهیه کنید. همانطور که در بالا گفتیم، کارتن‌های رگال‌دار برای آویزان کردن کت و شلوار و لباس‌های مجلسی استفاده می‌شوند اما می‌توانید از هر کارتن محکم دیگری نیز برای این کار استفاده کنید. از کارتن‌های خیلی کوچک یا خیلی بزرگ استفاده نکنید. برای بستن درب کارتن‌ها به چسب پهن شیشه‌ای یا کاغذی احتیاج دارید. باید دور تا دور کارتن را چسب‌کاری کنید تا موقع اسباب‌کشی وسایلتان بیرون نریزد. اگر تمامی تجهیزات لازم برای بسته‌بندی را تهیه کنید به راحتی می‌توانید در مدت زمان کوتاهی همه چیز را آماده کنید و سپس اقدام به جابجایی و حمل بار به کمک متخصصان در این زمینه کنید.

سؤالات متداول

آیا می‌توان اقلامی را داخل کشوی میز یا کمد گذاشت؟

بله می‌توانید لباس یا لوازمی که شکستنی نیستند را درون کشو بگذارید. از قرار دادن اجسام سنگین و شکستنی داخل کشوها خودداری کنید. و حتماً مطمئن شوید که کشوها به خوبی محکم شده و باز نمی‌شوند.

آیا باربری وسایلی که خودم بسته‌بندی می‌کنم را حمل می‌کند؟

بله، راننده ماشین وسایلی که خودتان بسته‌بندی کرده‌اید را بارگیری کرده و داخل ماشین می‌چیند.

البته توجه داشته باشید که کیفیت و استحکام بسته‌بندی که شما انجام داده‌اید به اندازه‌ی کیفیت و استحکام بسته‌بندی شرکت‌های باربری نخواهد بود.

آیا اتوبارها گل و گیاه را حمل می‌کنند؟

اغلب باربری و اتوبار‌ها معمولاً گل و گیاه را قبول نمی‌کنند، به خصوص اگر مسافت شما زیاد و راه طولانی باشد.

چه لوازمی را نمی‌توان بسته‌بندی کرد؟

معمولاً قوطی‌ها و اسپری‌های حاوی آئروسل و اقلام خطرناک درون ماشین حمل بار قرار داده نمی‌شوند. همچنین مواد غذایی فساد پذیر فقط در داخل کارتن‌های مخصوص حمل مواد غذایی فساد پذیر حمل می‌شوند. مواد اشتعال‌زا نیز باید به طور جداگانه توسط خود مشتری حمل شوند.

چگونه باید جواهرات و لوازم با ارزش را حمل کنم؟

جواهرات و زیوزآلات، کاغذهای مهم شامل اسناد، مدارک بانکی، مالیات، مدارک پزشکی، سکه، پول، مدارک تحصیلی، گواهینامه‌ها و … را بسته‌بندی نکنید و درون ماشین حمل بار نگذارید. این قبیل اقلام را باید خودتان حمل کنید.

چگونه باید لوازم خانه را حمل کنم؟

تمام تجهیزات و لوازم اصلی آشپزخانه (مثل ماشین لباس‌شویی، ماشین ظرف‌شویی، یخچال، اجاق گاز و …) باید به موقع از برق خارج و تمیز شوند تا آماده‌ی حمل گردند. کارگر اسباب‌کشی می‌تواند تمام کارهای بسته‌بندی و همچنین حمل این لوازم را انجام دهد.

چگونه باید آینه‌ها و تابلو‌ها را بسته‌بندی و حمل کنم؟

تمام آینه‌ها و تابلوها باید با استفاده از لوازم و تجهیزات مخصوص بسته‌بندی و طبق استانداردهای روز بسته‌بندی شوند و بهتر است برای امنیت و سلامت بیشتر وکیوم شوند.

  namadak donyakosar

  راه های ارتباطی