کرایه خاور

کرایه خاور

ماشین خاور پرکاربردترین ماشین برای اسباب کشی است. سه نوع خاور اغلب برای باربری استفاده می‌شوند. خاور مسقف یا روبسته در دو نوع فلزی و چادردار بیشتر برای اسباب کشی به کار می‌رود. خاور روباز یا چوبی برای جا به جا کردن وسایل صنعتی، ماشین‌الات و میوه استفاده می‌شود و خاور کفی بغل‌دار نیز کاربرد زیادی در اسباب کشی دارد. کرایه خاور این روزها بسیار مورد استقبال قرار دارد، مخصوصاً برای اسباب کشی. در این مطلب ماشین خاور، انواع و کاربردهای آن و کرایه خاور را بررسی می‌کنیم.

خاور چیست؟

خاور چیست؟ - کرایه خاور

بعضی از واژگان در زبان فارسی معانی متعدد و متفاوتی دارند که خاور نیز به همین صورت است. خاور هم دارای معنای خاص و هم معنای عام است. شاید این روزها واژه‌ی خاور را در اسم خاورمیانه یا خرید ماشین خاور بیشتر از موارد دیگر شنیده باشیم. این را وقتی متوجه می‌شویم که کلماتی مثل «خرید خاور دست دوم»، «خرید خاور صفر»، «اوضاع خاورمیانه» یا «جنگ در خاورمیانه» را جستجو می‌کنیم. البته همچنین شاید با کلماتی مثل «خاوران»، «خاور خانم» یا حتی «خاور ده تنی» برخورد کرده باشیم. اما به راستی واژه‌ی خاور چه معنایی دارد و از کجا سرچشمه گرفته است.

ماشین خاور از لحاظ شرکت تولید کننده به صورت زیر تقسیم می‌شود:

1. شرکت‌های آلمانی (مرسدس بنز)

2. شرکت‌های ژاپنی (ایسوزو)

3. شرکت‌های چینی (فوتون، فاو و بادسان)

4. شرکت‌های کره‌ای (هیوندا)

5. شرکت‌های ایرانی (آذرخش)

ظاهر خاور به دو نوع دماغ‌دار و بی‌دماغ طبقه‌بندی می‌شود. خاور دماغ‌دار، کامیون بنز یا مایلر نامیده می‌شود. کامیون ۹۱۱ یا خاور ۹۱۱ و خاور ۱۱۱۳ از انواع خاورهای دماغ‌دار محسوب می‌شوند. خاور بی‌دماغ، کامیونت نامیده می‌شود. خاور ۶۰۸، خاور ۶۱۲، خاور ۸۰۸، خاور ۸۱۳، خاور ۹۱۳ و خاور ۱۰۱۳ از انواع خاورهای بی‌دماغ می‌باشند.

از نظر خدمات باربری و خدمات اثاث کشی، خاور به دو نوع درون شهری و برون شهری یا بین شهری تقسیم می‌گردد. برای مسیرهای برون شهری، به دلیل سختی راه به ماشین‌های قویتر و بزرگتری نیاز است. استانداردهای قانونی برای عبور و مرور خاور در مسیرهای بین شهری خیلی سختگیرانه‌تر از خاور درون شهری هستند. خاور درون شهری مجاز است در یکی از شهرهای ایران مشغول به فعالیت شود، همانند خاور تهران، خاور قزوین و … خاور بین شهری مجاز است از مبداً تهران به شهرهای اصفهان، مشهد، تبریز، بندرعباس، شیراز، یزد، رشت و اردبیل حرکت کند یا از مبدا شهرستان به تهران عبور و مرور نماید، مانند خاور رشت به تهران یا خاور مشهد به اصفهان.

معنی خاور

اگر به ادبیات و لغت‌نامه‌ها مراجعه کنیم و بخواهیم از نظر ادبی معنای خاور را بررسی کنیم، پرتکرارترین معنی موجود برای کلمه خاور «شرق» می‌باشد. در ادبیات ایران، خاور اول از همه معنای شرق را دارد. در اصل خاور یکی از جهت‌های اصلی می‌باشد که متضاد غرب است و اگر رو به شمال بایستید، سمت راست شما خاور یا مشرق یا شرق نامیده می‌شود. خاور به معنای محل طلوع خورشید یا مطلع نیز می‌باشد. البته هم واژه‌ی خاور و هم خاوران هر دو به معنای محلی که خورشید از آنجا سربرآورده می‌باشند و در اشعار و متون ادبی فارسی نیز با همین معنا تکرار شده‌اند.

نرخ کرایه خاور شهری و بین شهری

اگر تصمیم دارید که اثاثیه و بار خود را با خاور جابجا کنید یا نیاز به خدمات باربری خاور دارید و می‌خواهید نرخ کرایه درون شهری یا برون شهری را بدانید، به شرح زیر می‌باشد:

 • نرخ کرایه برای سه ساعت در تهران: حدود ۴۰۰ هزار تومان.
 • نرخ کرایه از تهران به شهرهای مختلف ایران: بین ۱ میلیون تا ۵ میلیون تومان.

عواملی که باعث نرخ افزایش نرخ کرایه خاور می شود

 • اولین و شاید مهمترین عامل در افزایش کرایه خاور، افزایش قیمت بنزین، گازوئیل و … می‌باشد.
 • شرایط جوی و تغییرات آب و هوایی نیز در صورتی که نامساعد باشد باعث افزایش هزینه خواهد شد، مانند برف سنگین.
 • یکی دیگر از عوامل این است که مشتری به قول خود و مطابق با قراردادِ منعقد شده عمل نکند و محل تخلیه‌ی بار آماده نباشد. در این صورت نرخ کرایه افزایش می‌یابد.
 • یک عامل مهم دیگر در افزایش نرخ کرایه‌ی بارهای جا به جا شده، قیمت لوازم یدکی ماشین باربری است که باعث شده شرکت‌های باربری برای جبران این هزینه‌های سنگین، نرخ کرایه خاور را افزایش دهند.

انواع خاور باربری

انواع خاور باربری - کرایه خاور

خاور روباز

خاورهای روباز اولین مدل خاورِ تولید شده در شرکت مرسدس بنز هستند. این خاورها نخست برای حمل بارهایی با حساسیت کمتر به کار می‌رفتند. با گذشت زمان، انواع مسقف، بغل باز و … نیز تولید شد. خاورهای روباز برای حمل و نقل مصالح ساختمانی و فلزات نیز استفاده می‌شوند زیرا تکان‌های آنها در حین حرکت هیچگونه آسیبی به بارها نمی‌رساند. تردد خاورهای روباز درون شهر ممنوع بوده و فقط برای تردد جاده‌ای و بین شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خاور مسقف

خاورهای مسقف که نوع دیگری از خاور باربری محسوب می‌شوند برخلاف خاورهای روباز، سرپوشیده هستند و سقف آنها با موادی از جنس پارچه و فلز پوشانده شده است. این نوع خاور بارهایی که از حساسیت زیادی برخوردارند را جا به جا می‌کند. نکته‌ی جالب در مورد خاورهای مسقف این است که درون اتاق آنها با ابزار ضربه‌گیر پوشانده شده است تا در حین حمل و نقل اثاثیه، هیچ آسیبی به اثاث وارد نشود. وسایل منزل، وسایل شکستنی، مبلمان و … با خاورهای مسقف جا به جا می‌شوند.

خاور مسقف اجازه‌ی تردد درون شهر را دارد اما اغلب در ساعات خلوت که ماشین‌های سواری و سبک در سطح شهر کمتر هستند تردد می‌کند، علت این است که خاور از نظر ابعاد بزرگتر و بسیار سنگین‌تر از ماشین‌های سواری است و کوچک‌ترین بی‌احتیاطی توسط راننده یا سرنشینان باعث ایجاد خسارت مالی و جانی شدیدی خواهد شد. خاورهای مسقف از لحاظ فنی نیز با خاورهای دیگر فرق دارند. مثلاً جلوبندی و فنربندی این خاورها به گونه‌ای طراحی و تولید شده که می‌تواند از ضربات وارد شده بر اثر دست‌اندازهای جاده‌ جلوگیری کند.

شرکت‌ها و موسسات باربری بین شهری برای حفظ سلامت بار مشتریان خود ترجیح می‌دهند از خاورهای مسقف استفاده کنند تا بار به سلامت به مقصد برسد. حداکثر ظرفیت بار در خاورهای مسقف ۳ تن می‌باشد.

خاور کمپرسی

احتمالاً خاورهای کمپرسی را در مناطق ساختمان‌سازی دیده‌اید. ساختار این نوع وسایل حمل و نقل به شکلی است که بار آنها به وسیله‌ی کمپرسی بارگیری و تخلیه می‌گردد. یک جک هیدرولیکی در قسمت بار خاور موجب می‌شود که اتاق از جلو بلند شود و بار از انتهای خاور تخلیه گردد. بارهایی مثل شن، ماسه، خاک و … بهترین گزینه‌ها برای جابجایی به کمک خاور کمپرسی هستند.

کامیونت چیست؟

کامیونت چیست؟ - کرایه خاور

کامیونت یا کامیون کوچک نوعی ماشین باری است که از نیسان بزرگتر و از خاور کوچکتر می‌باشد. گاهی اوقات به خود نیسان و خاور نیز کامیونت گفته می‌شود. معادل‌های انگلیسی کامیونت عبارتند از Mini Truck، Light Truck و Light Commercial Vehicle و طول این ماشین به ۳ متر می‌رسد. کامیونت همچنین مینی خاور یا مینی بار نیز نامیده می‌شود. اندازه‌ی کامیونت حد فاصل بین یک وانت و کامیون است. ظرفیت بارگیری کامیونت‌ها معمولاً بین یک تن و نیم تا دوازده تن است. این خودروها یک اتاقک کوچک و ۴ یا ۶ تایر در دو محور دارند. توزیع نیروی پیشران در این خودرو اغلب از نوع چهار چرخ محرک است. ظرفیت حمل بار کامیونت‌ها و خاورها اصولاً تا ۶ تن می‌باشد و با توجه به نوع بار، مدل‌های گوناگونی از آنها در بازار موجود است.

اندازه بارگیری خاور

اندازه بارگیری خاور - کرایه خاور

حداکثر طول خاور کوچک (کامیونت) ۳.۸ تا ۴.۵ متر و عرض آن ۱.۹ تا ۲ متر می‌باشد. وزن قابل‌حمل توسط خاور روباز حداکثر ۲.۵ تا ۴ تن است.

خاور اتاق بزرگ که یکی از انواع کامیون‌های حمل بار است دارای یک کشنده‌ی قوی‌تر و جدیدتر است که اتاقی با ابعاد بزرگ‌تر از خاور معمولی دارد و طول آن ۴.۵ تا ۵.۹ متر و عرض آن ۲ تا ۲.۲ می‌باشد؛ توانایی حمل بار خاور اتاق بزرگ حداکثر ۲.۵ تا ۳ تن می‌باشد.

مشخصات فنی خاور به صورت زیر می‌باشد:

 • ابعاد و اندازه‌ی ماشین خاور (وزن خالی، وزن پر، طول، عرض و ارتفاع)
 • ابعاد و اندازه اتاق عقب خاور (حجم، ظرفیت یا تناژ، طول، عرض و ارتفاع)
 • حجم اتاق عقب خاور بر اساس متر مکعب و ظرفیت بارگیری بر اساس تن

بخش عقب خاور به انواع خاور ۶ متری یا ۷ متری تقسیم می‌گردد. متراژ عقب خاور برای اثاث کشی اهمیت دارد زیرا هرچه بزرگتر باشد بار بیشتری در آن جای می‌گیرد. خاور بر حسب ظرفیت اتاق بار و مقدار باری که حمل می‌کند نیز تقسیم می‌گردد. مثلاً خاورهای ۶ تن و ۱۰ تن نیز موجود است. یعنی خاورهایی که به ترتیب ۶ تن و ۱۰ تن بار را حمل می‌کنند.

موارد استفاده از بارگیری خاور

به طور کلی در صنعت حمل و نقل و اثاث کشی، با توجه به وزن بار از وسیله نقلیه‌ی مناسبی استفاده می‌شود. در حال حاضر خاور باری غالباً برای حمل و نقل درون شهری و حمل اثاثیه و اسباب کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت‌های پخش معمولاً از خاور، خاور ایسوزو و خاور هیوندایی برای توزیع محصولات خود استفاده می‌کنند که هر کدام از آنها بسته به نوع باری که باید حمل کند، از اتاق متفاوتی متناسب با بار استفاده می‌کند.

خاور برای حمل انواع مختلف بار استفاده می‌گردد. خاور بر اساس نوع حمل بار به صورت زیر تقسیم می‌شود:

۱. خاور حمل بار

۲. خاور حمل اثاثیه یا خاور اثاث کشی

۳. خاور حمل شیشه

۴. خاور حمل خودرو و وسایل نقلیه

کرایه خاور مسقف

ارزانترین قیمت‌های کرایه خاور مسقف به محدوده شهرهای تهران و کرج اختصاص دارد. همچنین در این سایت می‌توانید خاور مسقف بین شهری را با بهترین قیمت ممکن برای حمل و نقل در تمامی نقاط کشور کرایه کنید. برای کرایه خاور می‌توانید با شماره‌های باربری تماس حاصل فرمایید.

درخواست کامیون

درخواست کامیون

بهترین و راحت‌ترین راه برای حمل بار تهران و همچنین به تمامی شهرهای ایران، اجاره کامیون می‌باشد. در این سایت می‌توانید فوراً درخواست کامیون کنید تا فوراً بار شما را حمل کنیم. از لحظه ثبت درخواست کامیون تا لحظه تخیه‌ی بار، پشتیبانی کامل و ۲۴ ساعته را ارائه می‌دهیم و برای ثبت سفارش نیازی به طی کردن فرآیندهای پیچیده و وقتگیر نیست. در هر زمانی از شبانه‌روز می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید تا با کمترین نرخ، بهترین خدمات را دریافت نمایید.

درخواست مینی خاور

مینی خاور یک ماشین باربری و اتوبار است که ظرفیت حمل بار آن ۳ تن است. طول آن ۳ متر، عرض آن ۲ متر و ارتفاع آن ۲ متر می‌باشد. برای ثبت درخواست مینی خاور جهت باربری می‌توانید با راه‌های ارتباطی سایت تماس حاصل فرمایید.

  namadak donyakosar

  راه های ارتباطی